Het ontvangstcomité (Jos Bakker en Piet Boon)
Zaterdag 17 oktober 2009 was het Westfries Archief volledig in de ban van de Landelijke Archievendag. Het programma begon met de documentaire van Rob Kerker over de kathedraal van Oudenbosch. De film was bedoeld als opstapje naar de eerste lezing die de strijd van de zouaven voor de kerkelijke staat in de negentiende eeuw als onderwerp had. Voor veel (West-Friese) zouaven was Oudenbosch het vertrekpunt naar Italië. Ook de drie hierop volgende lezingen hadden te maken met oorlogshandelingen: de gevolgen van de Tweede Engelse Oorlog voor Medemblik (1665-1667); de Tachtigjarige Oorlog, toegespitst op de jaren kort na 1572; de Inval van de Engelsen en de Russen in 1799.
De lezingen waren van hoog niveau en de belangstelling van de kant van het publiek was groot.
Een schoolplaat die de Krijgsraad vóór de Vierdaagse Zeeslag (1666) verbeeldt
De onderwerpen van de vier exposities correspondeerden met de thema's van de lezingen. Drie tentoonstellingen waren door of samen met het Westfries Archief samengesteld, de vereniging Oud Stede Broec had de expositie over de zouaven geheel voor haar rekening genomen.
Ongeveer 150 bezoekers hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid een rondleiding door de depots mee te maken. De kaart van Johannes Dou, de trekpleister van vorig jaar, kreeg weer veel bewonderende blikken. Topattractie was dit jaar de ingekleurde Stedenatlas van Blaeu die onlangs, in volle pracht hersteld, terug is gekomen van het restauratie-atelier. De stedenatlas van het Westfries Archief geldt als het mooiste bewaard gebleven exemplaar.
De tafel van Westfriese Families (links) en de rondleiding onder aanvoering van Pim Brieffies
Liefhebbers van genealogie en aanstaande genealogen konden voor informatie terecht bij de Nederlandse Genealogische Vereniging, afdeling Oostelijk West-Friesland en Stichting Westfriese Families. Kolfvereniging De Vier Eenen was namens de Kolfbond aanwezig met een minikolfbaan. Leden van De Vier Eenen stonden klaar om de bezoekers in te wijden in deze prachtige maar ontzettend moeilijke oude sport.
De bijna 300 belangstellenden konden een keuze maken uit een keur van interessante activiteiten. Zowel voor de medewerkenden aan deze open dag als voor de bezoekers was het een geslaagd evenement.