
Deze week is het precies 100 jaar geleden dat in Nederland de Zuiderzeesteunwet werd aangenomen. De wet was bedoeld om vissers en andere gedupeerden van de afsluiting van de Zuiderzee te compenseren en hun een nieuw toekomstperspectief te bieden. Velen vroegen financiële steun aan, anderen werden geholpen met omscholing, een krediet of anderszins.
dossiers
Van de regeling werd veel gebruik gemaakt met omvangrijke correspondentie tot gevolg. In 1932 werd een nieuw overheidsorgaan met de uitvoering van de wet belast: de Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. De dienst vormde duizenden persoonsdossiers van belanghebbenden. Vandaag de dag worden deze dossiers in Het Flevolands Archief bewaard.
Maar ook in het Westfries Archief is documentatie en correspondentie te vinden. Gemeenten en plaatselijke commissies speelden namelijk een belangrijke rol bij de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. Zij stonden dichtbij de belanghebbenden, voelden de pijn van plaatsgenoten en verschaften informatie ter beoordeling van steunaanvragen.
Bijeenkomst in Lelystad
Dinsdag 17 juni jongstleden organiseerden Het Flevolands Archief, het Waterlands Archief en het Westfries Archief een bijeenkomst in Lelystad om bij 100 jaar Zuiderzeesteunwet stil te staan. Verschillende sprekers waren aanwezig.
Na het welkomstwoord van Marloes van der Sommen, directeur van Het Flevolands Archief, en een inleiding van de commissaris van de Koning in Flevoland Arjen Gerritsen, volgde een aantal lezingen.
Namens het Westfries Archief leverde stagiair Rik Peters een mooie bijdrage aan de bijeenkomst. Hij heeft het educatieboekje Zuiderzeesteunwet in Westfriesland ontwikkeld en vertelde hierover.
educatieproject
In het komende schooljaar is het educatieboekje beschikbaar voor alle scholen in Westfriesland. Het wordt aangeboden in combinatie met een gastles in de klas. Hiermee maken leerlingen in het basisonderwijs en voortgezet onderwijs kennis met de Zuiderzeesteunwet in de regio en de speciale relatie tussen overheid en burger.
Binnenkort presenteren Het Flevolands Archief, het Waterlands Archief en het Westfries Archief nog een gezamenlijk lezingenprogramma. Daarnaast staat de Maand van de Geschiedenis in het Westfries Archief (oktober 2025) in het teken van 100 jaar Zuiderzeesteunwet.
Bent u benieuwd wat voor soort bronnen over de Zuiderzeesteunwet in het Westfries Archief te vinden zijn, kijk eens op GeschiedenislokaalWestfriesland!
Bekijk ook eens
Bekijk alleToegangsweg weer geopend vanaf de A7
We zijn weer bereikbaar via de toegangsweg aan de Westfriese Parkweg, aan de kant van de A7. Let op: de toegangsweg heeft een vertragingssyteem in de vorm van zakpalen. Na 20 seconden zal de zakpaal in het wegdek zakken en bij groen licht kunt u doorrijden.Aanwinsten juni 2025
In juni 2025 heeft het Westfries Archief weer een aantal bijzondere aanwinsten mogen ontvangen, variërend van familiearchieven en historische tekeningen tot lokale schooldocumenten en eigendomsbewijzen. Archief familie De Wit-Duker De Stichting Vrienden van het Westfries Archief heeft een bijzonder familiearchief aangekocht: dat van de familie de Wit-Duker. De families De Wit en Duker raakten in […]Toegangsweg tijdelijk afgesloten van 30 juni t/m 1 juli 2025
U kunt ons bereiken via de route aan de oostzijde, Geldelozeweg/Keern. Vanaf 2 juli weer bereikbaar via de normale toegangsweg met zakpalen. Let op: maximaal 15km per uur!Hoornse kaasarchieven beschikbaar
In het Westfries Archief is onlangs een groot inventarisatieproject afgerond. Het betreft de archieven van de bekende voormalige kaasbedrijven aan de Bierkade 4 en Appelhaven 6-7: De oudste stukken dateren uit de late achttiende eeuw, de jongste uit de jaren 1960. De totale omvang bedraagt zo’n 50 strekkende meter archief. Hiermee komt een belangrijke informatiebron […]Schijf je in voor onze nieuwsbrief en ontvang het laatste nieuws over nieuwe aanwinsten en activiteiten van het Westfries Archief.
"*" geeft vereiste velden aan